Jazda na łyżwach, czyli dlaczego warto mieć trenera…

Dziś krótki wpis, nawiązujący do sportów zimowych. Dwa lata temu, we wpisie o ciekawości dziecka, opisywałem naukę na nartach i dużą wagę dobrego instruktora na pierwszych krokach młodego narciarza.

Jak wzmocnić ciekawość dziecka? – Przyszłość dziecka jest w rękach rodzica (pomocnikrodzica.pl)

Dziś analogiczny wpis dotyczący łyżew.

Łyżwa hokejowa dla dziecka.
Łyżwa hokejowa dla młodego chłopca.

Dlaczego łyżwy?

Powód był nieco prozaiczny. Szkoła część lekcji wychowania fizycznego postanowiła prowadzić na lodowisku i wprowadzić jazdę na łyżwach… Dlatego nie było wielkiego wyboru.

Warto jednak powiedzieć, dlaczego warto, nawet jeżeli nie ma takiego obowiązku:

 • w zimie dzieci naturalnie mniej przebywają na dworze. Dzień jest krótszy, na zewnątrz jest zimno, czasami pogoda nie zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Szczególnie dla młodego organizmu ważna jest aktywność na zewnątrz przez cały rok, więc warto wspierać każdą możliwość.
 • Ślizgawki są bardzo tanie, szczególnie dla dzieci – wejście na lodowisko w Warszawie na godzinę dla dziecka to koszt jedynie 13 PLN, a w godzinach porannych nawet taniej… Dla osób oszczędnych ważna może być informacja, że można znaleźć nawet całkiem darmowe lodowiska… w samym centrum Warszawy!
 • Wypożyczenie łyżew nie jest drogie – wynajem pary łyżew na godzinę to koszt około 10 PLN. Oczywiście jeżeli chcemy mieć swoje łyżwy można kupić parę nawet poniżej 200 PLN, a naprawdę dobre łyżwy dla początkujących za kilkaset PLN – jeżeli jest to inwestycja na kilka lat, nie jest to wygórowana cena.
 • Jazda na łyżwach jest podobna do jazdy na rolkach, więc nawyki równowagi przydadzą się nie tylko na lodzie!
 • Jazda na łyżwach wzmacnia mięśnie, zwiększa kondycje i koordynacje. O równowadze nie wspominając!

Jak nauczyć dziecko jazdy na łyżwach?

Nasze dzieci nie miały żadnych doświadczeń z łyżwami, a nie chcieliśmy ich puszczać na zajęcia szkolne całkiem „zielonych”. Jako że nasze własne doświadczenia z łyżwami pamiętają zamierzchłe czasy postanowiliśmy zorganizować dzieciakom kilka podstawowych lekcji. Jak wyszło czy było warto?

Dlaczego warto wziąć lekcje łyżew z instruktorem?

 • bezpieczeństwo dziecka – lód jest twardy, łyżwy ostre a niektórzy uczestnicy lodowisk jeżdżą szybko. Ponadto warto unikać kontuzji…
 • dobór łyżew – każde dziecko ma inną stopę (i nie chodzi tu tylko o rozmiar, ale także podbicie itp.) Dziecko nie powinno zakładać łyżew samemu na pierwszej lekcji, bo może, naturalnie być zestresowane i nie wiedzieć jak to zrobić. Systemów w łyżwach jest kilka, są sznurowane, na rzepu czy klipsy. Warto dobrać za pierwszym razem rozmiar z dzieckiem i pokazać jak mają być zapięte. Za ciasne i za luźne łyżwy nie są ani bezpieczne dla kostki ani przyjemne dla użytkownika.
 • indywidualny instruktor dobierze ćwiczenia do rozwoju i możliwości dziecka! Zachęci a nie zniechęci!
 • instruktor pomoże dobrać łyżwy i oceni ich stan – zużyte i nienaostrzone łyżwy nie powinny być używane, a już szczególnie podczas pierwszych lekcji!

Ile lekcji na łyżwach warto wziąć?

W naszym przypadku dzieci miały tylko 2 godzinne lekcje i po tym doświadczeniu poszły na łyżwy ze swoimi klasami, gdzie nie było już indywidualnego instruktora. Obydwaj wrócili bardzo zadowoleni i twierdzili, że umieją już jeździć na łyżwach! I o to właśnie chodziło!

Dzieciom rosną stopy szybko i dlatego często trzeba będzie wymieniać łyżwy. Na początek można się zastanowić nad modelem, który można powiększać wraz z rosnącą stopą dziecka.

Łyżwa dla dzieci z regulacją długości.
Łyżwa z regulacją długości.

Gdzie jeździć na łyżwach w Warszawie?

Oczywiście zależy gdzie mieszkamy, ale w każdej większej miejscowości gmina powinna zorganizować miejskie lodowisko. Poniżej przedstawiam kilka linków do ślizgawek w Warszawie.

Ślizgawka na Stegnach

Lodowisko składa się z toru zewnętrznego i boiska wewnątrz. Dla całkowicie początkujących często wybierana jest część środkowa. Dostępne są dwie wypożyczalnie sprzętu, w których można wynająć:

 • łyżwy
 • kaski ochronne
 • pingwinki pomocnicze dla najmłodszych

Uwaga: kolejka po bilety jest czasem BARDZO długa!

Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie ośrodka: Stegny – Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa

Ślizgawka pod PKiN

Lodowisko pod Pałacem Kultury i Nauki jest bezpłatne. Płatna jest jedynie wypożyczalnia.

Dodatkowe szczegóły i aktualności na stronie: Lodowisko PKiN – Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa

Dobrej zabawy i kondycji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę