Ubezpieczenie dziecka

Artykuł o ubezpieczeniu dzieci i ubezpieczeniu dorosłych dla dobra dzieci.

Ubezpieczamy dzieci od zdarzeń które mogą im się przytrafić, ale warto także powiedzieć o ubezpieczeniu opiekunów dziecka – rodziców. Takie ubezpieczenie zapewnia dziecku bezpieczeństwo w przypadku gdyby ryzyko zmaterializowało się wobec rodzica.

Wielkimi krokami nadchodzą ferie w szkołach, a z nimi czas wyjazdów dzieci i śnieżne szaleństwo.
Podobnie jak początek roku szkolnego, to czas kiedy warto zastanowić się nad kwestią ubezpieczenia dziecka. Właściwe ubezpieczenie nie jest proste, nie chodzi bowiem o to aby wydać pieniądze na zbędne usługi, a jednocześnie nie zabezpieczyć się w potrzebnych, właściwych dla nas obszarach. Jak dobrać właściwe ubezpieczenie dla dziecka? Czy proponowane w szkołach oferty to najlepszy wybór?

Warto ubezpieczyć aktywne fizycznie dziecko.

Dzieci lubią ryzyko – warto je przed nim zabezpieczyć.

Jako że nie jestem w tym temacie specjalistą, zapytałem o te kwestię ekspertkę, która już ponad 15 lat zajmuje się zawodowo ubezpieczeniami – Aleksandrę Zaraś. Poniżej efekt wywiadu na temat ubezpieczeń dla dzieci.

Na pytanie czy warto wykupić ubezpieczenie dla dziecka możemy sobie odpowiedzieć w ten sposób: jeśli mamy odłożone środki finansowe, po które możemy zawsze sięgnąć, na każdą nieprzewidzianą okoliczność i nie musimy się obawiać o wysokość tych niespodziewanych wydatków – wówczas nie musimy się o nic martwić i ubezpieczenia są nam niepotrzebne. 😉

Jeśli jednak wolelibyśmy być zabezpieczeni na wszelkie okoliczności, tutaj przyda się dobra polisa.

Polisy możemy dostosować wysokością sum ubezpieczenia i składką, stosownie do naszych możliwości. Dobry Agent podpowie na co zwrócić uwagę, czym się kierować i jaki zakres polisy wybrać.

Składki są już od 40-50 zł rocznie, ale bardzo niska składka niesie za sobą niskie sumy ubezpieczenia, czyli w rzeczywistości pomoc finansowa z polisy może być tylko „na pocieszenie”, na lody albo kino – też fajnie, tylko czy na pewno o to chodziło w tym zabezpieczeniu? 😉

Koszt ubezpieczenia dziecka.

Dobre ubezpieczenie powinno być skrojone finansowo pod potrzeby dziecka.

Jeśli oczekujemy prawdziwej pomocy, wybierajmy takie sumy ubezpieczenia, które realnie mogą nas wesprzeć przy kosztach leczenia poważnych zachorowań, kosztów rehabilitacji, sprzętów medycznych i leków, czy np. odbudowy zębów.

W zakresach polisy, Ubezpieczyciele oferują również pokrycie kosztów wizyt u psychologa, tzw. „ubezpieczenie od hejtu w szkole” lub kiedy wymaga tego inna traumatyczna sytuacja.

Polisa pokryje również koszt lekarza i leków po ukąszenie kleszcza czy zwrot za koszty wycieczki szkolnej, jeśli choroba pokrzyżuje plany wyjazdu.  

Standardem na polisach jest też wypłata świadczenia za pobyt dziecka szpitalu, różnice w poszczególnych ofertach są od którego dnia pobytu – dobra polisa obejmuje świadczenie już od pierwszego dnia pobytu w szpitalu.

Taka dobra polisa może kosztować ok. 100- 200 zł rocznie.

Po dobre ubezpieczenie warto skierować się do Agenta, który pomoże dopasować polisę, biorąc pod uwagę szczegóły, którymi należy się kierować. Dobry Agent będzie znał ogólne warunki danego ubezpieczenia i podpowie które zapisy będą istotne w przypadku naszego dziecka.

Jeśli chcemy wybrać polisę samodzielnie, zwróćmy uwagę na wyłączenia na polisie, np. czy wybrana opcja obejmuje sport, który uprawia nasze dziecko? Czy obejmuje tylko zdarzenia w szkole czy również poza nią. Aktualnie już prawie wszystkie polisy obejmują cały rok oraz nie ograniczają miejsca do placówki szkolnej, ale bywają jeszcze takie polisy (szczególnie te oferowane przez niektóre szkoły), które mają takie ograniczenia. Warto na to zwrócić uwagę, aby być zadowolonym nie tylko w momencie opłaty składki, ale przede wszystkim w momencie skorzystania z ubezpieczenia.

To bardzo dobry zakres polisy, który zakłada pokrycie kosztów korepetycji, do określonego limitu (np. 500 zł), pomagając w ten sposób uzupełnić szkolne zaległości po chorobie.

Jeden z Ubezpieczycieli do szkolnej polisy NNW dodaje nawet dostęp do internetowej platformy z korepetycjami niezależnie od choroby – to świetna pomoc dla Dzieci i Rodziców uczniów którzy muszą nadrobić zaległości w nauce.

Jeśli nasze dziecko jest dosyć aktywne, wybierzmy polisę z dobrym zakresem uszczerbków na zdrowiu i kosztami rehabilitacji. Zwróćmy uwagę czy zakres obejmuje również zwichnięcia, skręcenia czy rany.

Jeśli dziecko nosi okulary, zwróćmy uwagę czy polisa obejmuje zwrot za stłuczone szkła.

Jeśli spędzamy z dzieckiem dużo czasu na łąkach czy w lesie – zwróćmy uwagę czy polisa obejmie koszty leczenia po ukąszeniu kleszcza.

Warto zwróci też uwagę na wyłączenia, czyli czego polisa nie obejmuje oraz jakie są limity.

Warto dowiedzieć się, co obejmuje polisa proponowana przez szkołę, przeanalizować ją z naszymi potrzebami i porównać z ofertą indywidualną.

Ubezpieczenie dla rodzica

Ubezpieczenie to przede wszystkim wypłata świadczenia, które pomoże w trudnej sytuacji. Rodzic, który po diagnozie choroby czy po wypadku, wie że może liczyć na pomoc z polisy będzie spokojniejszy o przebieg leczenia i tym samym dziecko również odczuje pozytywne nastawienie w procesie choroby Rodzica, a wypłacone świadczenie pomoże w szybszym powrocie do zdrowia.

Niektóre polisy zawierają dodatkowo Assistance Medyczny, który zapewnia organizację i pokrycie kosztów wizyt lekarskich u specjalistów, jak również koszty rehabilitacji. Taka pomoc i uniknięcie długich kolejek do specjalistycznych badań, zapewni całej Rodzinie szybszy powrót do normalności, a Dziecko tym samym szybciej odzyskuje Rodzica w pełni jego sił.

Pieniądze z polisy mogą też pomóc w tym trudnym czasie zorganizować wsparcie w opiece nad dziećmi i domem. To wsparcie dla całej Rodziny w trudnych chwilach.

Przede wszystkim ważna jest wysokość sumy ubezpieczenia, która zabezpieczy koszty, tak aby rodzina po stracie Rodzica lub podczas jego długiego leczenia, nie wpadła w tzw. dziurę finansową. Niezwykle ważne jest zabezpieczenie kosztów płynności finansowej, tak aby dalej można było mieszkać w dotychczasowym mieszkaniu, czyli utrzymanie kosztów życia, dalszego utrzymania kosztów przedszkola, szkoły czy zajęć dodatkowych dzieci. To niezwykle ważne, aby do traumy śmierci nie doszła tragedia finansowa odczuwalna dla Dziecka.
Drugi Rodzic będzie potrzebował czasu na podniesienie się z tej sytuacji i organizację zabezpieczenia bieżących finansów, być może na zmianę pracy lub podjęcie jej. Kiedy np. niepracująca Mama, po śmierci męża zostaje sama z dziećmi, bez środków do życia lub choroba Męża uniemożliwia zarabianie takich pieniędzy jak przed chorobą. Analogicznie, kiedy Tata zostaje sam z dziećmi i musi dodatkowo przejąć obowiązki Mamy, wówczas nie może przez jakiś czas prowadzić swojej firmy czy pracować w pełnym wymiarze, jak dotychczas, bo musi zająć się dziećmi na pełen etat.
To właśnie pieniądze z polisy powinny pomóc w tym trudnym czasie.

Co do poważnych chorób – tak jak już mówiłam, wsparcie finansowe w tej sytuacji jest niezwykle ważne. Przy wyborze ubezpieczenia zwróćmy uwagę na katalog poważnych zachorowań, czyli jakie choroby obejmuje polisa. Pod tym względem ubezpieczenia mogą się bardzo różnić, w zależności od Ubezpieczyciela. Warto pomyśleć o skłonnościach do określonych schorzeń, np. analizując dolegliwości naszych przodków, naszą dietę czy styl życia. W niektórych polisach można wybrać dodatki pakietów np. onkologiczny lub kardiologiczny, które konkretnie skupiają pomoc w tych obszarach chorób i pomocy specjalistów.

Najlepiej zwrócić się do Dobrego Agenta, który ma w swojej ofercie kilku Ubezpieczycieli i pomoże Rodzinie wybrać ubezpieczenie odpowiednie dla nich pod względem zakresów i składki, czyli uszyje polisę na miarę potrzeb i możliwości.

Serdecznie dziękuję za rozmowę i cenne wskazówki dla rodziców!

Rozmawialiśmy z Aleksandrą Zaraś – wieloletnią specjalistką od ubezpieczeń.

Aleksandra Zaraś - ubezpieczenie.

Aleksandra jest pasjonatką dobrze dobranych ubezpieczeń. Swoją karierę zaczynała ponad 15 lat temu w korporacji Daimler Chrysler Leasing Bank, gdzie zajmowała się ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Obecnie od wielu lat pracuje w Multiagencji Ubezpieczeniowej, gdzie oferuje taliowanie ubezpieczenia w bardzo szerokim zakresie, od polis komunikacyjnych, przez mieszkaniowe, podróżne, życiowe, czyli pełen wachlarz zabezpieczenia dobrymi polisami dla Rodzin oraz Firm.

Ciągle szkoli się w zakresie ubezpieczeń.

Z Aleksandrą możecie się skontaktować pod numerem telefonu: 501 162 094 oraz przez maila: aleksandra.zaras@acmepartners.pl

Najnowsze informacje z zakresu ubezpieczeń, „przypominajki” okresowe oraz wiele innych ciekawych informacji możecie znaleźć na facebooku Aleksandry: https://www.facebook.com/aleksandrazarasubezpiecza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę