Jaki prezent kupić na pierwszą Komunię Świętą?

Nadchodzi czas Pierwszych Komunii Świętych dla dzieci. Dla nich to czas przygotowania, a dla rodziców i zaproszonych gości czas zakupu prezentów. Co roku obserwujemy niemal szaleństwo prezentowe. Jaki zatem prezent kupić dla dziecka z okazji Pierwszej Komunii Świętej?

Prezent dopasowany do okazji pierwszej Komunii Świętej

Pierwsza Komunia Święta to wydarzenie kościelne.

Dla wszystkich jest oczywiste, że pierwsza Komunia Świętą jest świętem kościelnym, a nie świeckim. Warto zatem postarać się, aby prezent nawiązywał do charakteru okazji. Istnieje wiele prezentów o charakterze religijnym. Zależnie od zasobności portfela możemy wybrać:

  • Pismo Święte, także w wersji dla dzieci
  • Obrazek religijny na ścianę
  • Różaniec
  • Książeczka do nabożeństwa
  • Religijny film na DVD
  • Biżuteria religijna
  • Wycieczka do sanktuarium w Polsce lub za granica
  • Wycieczka do Ziemi Świętej

Zróżnicowanie prezentów na Komunię

W pierwszym punkcie przedstawiliśmy kilka propozycji prezentów typowo religijnych. Szczególnie w przypadku większej rodziny, gdy prezentów będzie więcej, warto jednak zadbać o zróżnicowanie prezentów.
Nie jest bowiem dobrze, gdy dziecko dostanie tyle obrazków religijnych, ze będzie je trzymać w szufladzie, bo nie będzie miało miejsca na powieszenie na ścianie. Warto tez zwrócić uwagę, że dzieci mają często małe pokoje i może mają już na ścianach swoje ulubione obrazki. Dodatkowych kilka może się już nie zmieścić, albo nie pasować.

Kiedyś bardzo częstym prezentem na Komunię był zegarek. Był on pewnym symbolem wchodzenia w wiek starszy, a wychodzenia z wczesnego dzieciństwa. Może nadal warto rozważyć taki prezent?

Prezent dopasowany do dziecka

Każde dziecko ma inne zainteresowania. Często, przy wybieraniu prezentów, dzielimy dzieci na chłopców i dziewczynki i zapominamy o szczegółowych preferencjach. Wtedy idziemy do sklepu po „prezent dla dziewczynki”. Wtedy zapytany sprzedawca stara się znaleźć cos typowego dla wybranej płci dziecka. Możemy wtedy ominąć najbardziej wartościowe możliwości. Bo do której płci zakwalifikować mikroskop jako podarek? Aparat fotograficzny, teleskop, rower?

Spytajmy rodziców albo nawet samego dziecka czy ma jakieś szczególne zainteresowania albo marzenia, szczególnie związane z religijnością. Może się okazać, ze chciało by w przyszłości grać na gitarze czy instrumentach klawiszowych w kościele, bo widzi starszych kolegów grających i bardzo mu się to podoba i lubi śpiewać na Mszy Świętej.
Może bardzo podobają się dziecku obrazy w kościele i także chciałby malować? Warto szukać jakichś związków prezentu z okazją.

Prezent dopasowany do wieku dziecka

Najczęściej dzieci idą w tym samym wieku do pierwszej Komunii, ale pamiętajmy, że szczególnie przy ostatnich zmianach w edukacji wiek dzieci może się różnic nawet o 2 lata. W tym wieku do dużo…

Wystrzegajmy się prezentów niestosownych

Zdecydowanie należy się wystrzegać prezentów niewłaściwych do okazji. Prezenty mające charakter antykościelny mogą nie tylko źle wpłynąć na dziecko, które przecież uczestniczy w ważnym wydarzeniu kościelnym, ale także urazić innych gości. Zatem jeżeli jest to np. gra komputerowa, to warto przemyśleć i sprawdzić jej tematykę. Nie można się jedynie kierować poleceniem sprzedawcy w sklepie ani nawet rekomendacją dziecka. To dorosły jest zobowiązany do weryfikacji adekwatności prezentu do okazji.

Wizyta w muzeum to nietypowy prezent na pierwszą Komunię Świętą.
Jako dodatkowy prezent na pierwszą Komunię Świętą możemy zabrać dziecko do muzeum i pokazać religijne obrazy.


Czego jednak nie polecamy kupować na Komunię?

Smartphone i tym podobnej elektroniki. Dlaczego? Wiele badan pokazuje, ze dzieci zbyt wcześnie i zbyt dużo korzystają z takich urządzeń. Co to znaczy zbyt dużo? To znaczy ze używanie ich jest ze szkoda dla dziecka; jego zdrowia, wzrostu, nauki, zachowania i samopoczucia. A przecież nie chcemy dziecku prezentem zaszkodzić ale pomoc…
Dla osób bardziej zainteresowanych tematem, można przeczytać ciekawą broszurę i wtedy świadomie wyrobić sobie pogląd na zagrożenie: broszura-dzieci-w-wirtualnej-sieci_wydanie-iii_17.02.2022.pdf

Jak podchodzić do rad internetowych?

W intrenecie na hasło prezenty na Pierwszą Komunie Świętą aż się roi od rad. Niestety często chyba nie do końca przemyślanych…

Laptopy, smartphony, konsole do gier, a nawet quady wydają się niezbyt odpowiednim prezentem na taką okazję. Ale wszystko zależy od darczyńcy…

Czy to będzie dobre dla dziecka?

Na koniec uniwersalna rada: zadajmy sobie pytanie, czy zakupiony prezent będzie dobry dla dziecka? To uniwersalne, ale pomocne pytanie, pod warunkiem, że szczerze i głęboko odpowiemy sobie na nie. Wiele prezentów które oderwie dziecko sprzed konsoli czy telewizora i zwiększy dawkę ruchu na świeżym powietrzu ma szanse być dobre dla dzieci. Natomiast wiele prezentów które posadzi dziecko w niewłaściwej dla kręgosłupa pozycji przez ekranem nie będzie prezentem dobrym dla dziecka…

O naszym podejściu do oglądania telewizji i używania Internetu przez dzieci możecie poczytać na: Czy dziecko może oglądać telewizję? – Przyszłość dziecka jest w rękach rodzica (pomocnikrodzica.pl)

Zachowajmy umiar

Myślę, że zbyt rzadko zdajemy sobie sprawę, że umiar może być właściwym wskaźnikiem klasy i poziomu człowieka. Nieumiarkowanie jest raczej niezbyt dobrze widziane.

Estetyka i jakość

Warto kupować rzeczy ładne i dobrej jakości. Jeżeli pamiątka ma cieszyć przez długie lata, to nie może być brzydka, ani nie może się zbyt szybko zepsuć.
Co do estetyki to oczywiście gusta są przeróżne, ale warto popatrzeć na dany przedmiot z dystansu i zobaczyć czy jest po prostu ładny. Jest to ważne szczególnie chyba w przypadku obrazków na ścianę. Co z tego, ze obrazek jest drogi i wykonany z tłoczonego srebra, jeżeli wykonane postacie są na konkretnym egzemplarzu po prostu brzydkie?

Kwestie jakości należy rozpatrywać z punktu widzenia dziecka, jego aktywności i sposobu użycia kupowanego prezentu. Jeżeli łańcuszek z krzyżykiem dziecko ma nosić na co dzień i jest bardzo aktywnym chłopcem, to prezent nie może być zbyt delikatny, bo szybko ulegnie uszkodzeniu i może zostać zgubiony. Jeżeli obdarowane dziecko jest bardziej spokojne, a łańcuszek ma nosić jedynie w niedziele, to mamy pełną dowolności w wyborze prezentu, bo nie musi on być szczególnie odporny na zerwanie.
Natomiast jeżeli kupujemy, drogi, elegancji zegarek, który będzie noszony jedynie na specjalne okazji a nie na co dzień, to nie musi spełniać szczególnych warunków odporności…

Na sam koniec warto aby dobrze się przygotować razem z dzieckiem do tego szczególnego dnia. Wskazane jest aby dziecko wiedziało, ze prezenty są tylko dodatkiem, małym elementem w tym dniu. Aby zdawało sobie sprawę co jest najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę