Sport dzieci w czasie pandemii

Sport dzieci w czasie pandemii może być sprowokowany obdarowaniem nowym sprzętem sportowym.
Sprzęt sportowy to doskonały prezent dla dziecka.

Pandemia a aktywność fizyczna

Wszystkich nas dotknęły negatywne skutki pandemii Covid19. Niektórzy doświadczyli skutków zdrowotnych, niektórzy ekonomicznych lub organizacyjnych. Wiele aktywności zespołowych podlegało restrykcjom. Jako że dla dzieci ruch jest szczególnie ważny warto się zastanowić jaki wybrać sport dla dzieci w czasie pandemii…

Istnieje bardzo dużo form aktywności fizycznej która nie jest zespołowa, albo przynajmniej nie polega na bliskim kontakcie. Wydaje się, że obecnie koniecznością jest zastąpienie sportów podlegających restrykcjom tymi bardziej dostępnymi.

Pamiętajmy, że święta, urodziny i imieniny są doskonałymi momentami na sportowe prezenty dla dzieci! (patrz artykuł: Jaki prezent kupić dziecku pod choinkę? – Przyszłość dziecka jest w rękach rodzica (pomocnikrodzica.pl))

Wielu z nas skupia sie na bliskich skutkach pandemii Covid 19. Warto jednak pamiętać, że powinniśmy także brać pod uwagę długotrwałe skutki. Jednym z nich może być osłabienie organizmu spowodowane brakiem ruchu. Szkoła zdalna, zamknięte sale zabaw i do ćwiczeń, mogą nie sprzyjać aktywności fizycznej, W tym artykule chcemy zachęcić was aby było ruchu więcej a nie mniej!

Jakie sporty można uprawiać? Podzieliliśmy propozycje na 2 grupy: zimowe i letnie, ale tylko dla celów opisu. Przecież spacery można uprawiać i w zimie i w lecie!

Sporty zimowe dla dzieci w czasie pandemii

Narty biegowe

Świetna aktywność fizyczna, bardzo dobrze wpływająca na kondycję, a zarazem mało kontuzja. Wielu rodaków oglądało z wypiekami na policzkach zmagania Justyny Kowalczyk, ale dość niewielu uprawia ten sport. Może warto spróbować? Pokażby dzieciom zwycięstwa polskich zawodników w narciarstwie biegowym lub bietlonie!

Koszty

Sprzęt do narciarstwa biegowego jest zaskakująco tani w porównaniu do narciarstwa zjazdowego. Jeżeli mamy blisko miejsca zamieszkania dostępne tereny do uprawiania tej formy sportu, to nie ma się co zastanawiać. Warto najpierw wypożyczyć sprzęt w wypożyczalni na 2-3 godziny i zobaczyć, czy dziecku (oraz nam) pasuje ta forma aktywności fizycznej. Można także kupić używane narty biegowe, nawet dobrych firm w atrakcyjnej cenie. Buty można kupić nowe, żeby mieć własne, szczególnie jeżeli dziecko jest na etapie że nie rośnie mu stopa ekstremalnie szybko lub mamy młodsze rodzeństwo czy znajomych którym możemy przekazać buty.

Nowe buty do nart biegowych dla dzieci można kupić już za niewiele ponad 200 PLN, a narty za niecałe 300 PLN. Koszt kijków to około 50 PLN.

Wypożyczenie nart biegowych dla dzieci to koszt ok 20 PLN za dzień.

Łyżwy

Dawniej na wielu osiedlach były organizowane lokalne ślizgawki przez gospodarzy bloków, poprzez wylanie wody na trawniku czy nieużytku. Jakość takiego lodowiska była wątpliwa, ale za to dostępność znakomita. Obecnie jest wiele komercyjnych lodowisk w miastach, ale tam niestety zagęszczenie osób jest większe i mogą podlegać one w związku z tym jakimś restrykcjom pandemicznycm.

Koszty

Nowe łyżwy dla dzieci można kupić już za niewiele ponad 100 PLN. Cena za 2 godziny lodowiska to około 20 PLN.

Sporty letnie dla dzieci na czas pandemii

Bieganie

Bieganie jest chyba jednym z najbardziej naturalnych, podstawowych rodzajów aktywności fizycznej człowieka. Warto zaznaczyć, że możemy biegać bardzo szybko na krótkich dystansach – sprinty, ale możemy też biegać wolniej długie odcinki. Wszystko zależy od naszych preferencji. Dla młodszych dzieci nie zalecam typowego treningu biegowego pod wyniki, a raczej zabawy biegowe. Dla młodzieży trening biegowy trudno przecenić. Dlatego też jest wplatany jako dodatkowy, wspomagający w innych sportach.

Koszty

Podstawowym kosztem są buty. Nie warto na nich oszczędzać. Buty biegacza powinny być dostosowane do stopy. Zdecydowanie warto skorzystać ze sklepu który dysponuje podometrem – urządzeniem analizujących chód danej osoby i pozwalającym na dobranie odpowiedniego modelu buta. Są takie sklepy, które przy zakupie oferują badanie stopy za darmo. Czasami warto przynieść swoje używane buty do biegania. Dla fachowca, oględziny zużycia podeszwy buta biegowego są doskonałą informacja na temat naszego sposobu biegania i doboru odpowiedniego obuwia.

Odpowiednio dobrane buty to nie tylko komfort biegania ale także zapobieganie kontuzjom.

Przyznać należy, że dużo trudniej kupić dobre buty do biegania dla dziecka, a dużo łatwiej dla dorosłego…

Tenis ziemny

Świetny sport na świeżym powietrzu, lub w hali. Niestety wymaga kortu. Dla mniejszyhc dzieci szczególnie warto rozpocząć od lekcji z trenerem na lżejszych piłeczkach.

Koszty

Rakietę tenisowa dla dziecka można kupić już za 50 PLN. Oczywiście bardziej zanych firm rakiety kosztują nawet 500 PLN. Jednak na początek, kiedy nie wiemy czy dziecko będzie dłużej zainteresowane tenisem nie musimy kupować najlepszych rakiet.

Tenis stołowy czyli „ping-pong”

Świetna zabawa dla całej rodziny. Zacząć można w domu bez profesjonalnego stołu! Nasze doświadczenia opisaliśmy w artykule: Postanowienia noworoczne – Przyszłość dziecka jest w rękach rodzica (pomocnikrodzica.pl)

Koszty

Paletki i piłeczki do tenisa stołowego są bardzo tanie. Nie musmy przecież na początku kupować dziecku paletek dla zawodowców! Poważne podejście do tematu wymaga oczywiście stołu który kosztuje już około 1000 pln, ale zaręczam, że na początek można grać na dowolnym większym stole jeżeli jest wokół niego wolne miejsce.

Rower i hulajnoga

Rower jest super! Uniwersalny, zdrowy, niedrogi… Czego chcieć więcej? Oczywiście najlepiej jak blisko miejsca zamieszkania mamy przestrzeń do bezpiecznej jazdy, ścieżki rowerowe lub park czy las w którym można jeździć na rowerze (uwaga na zakazy!).

Rower jest często stosowany przez osoby które mają problemy z kolanami i nie mogą biegać.

Hulajnogi są obecnie bardzo popularne. Ich wielką zaletą jest lekkość i poręczność po złożeniu. Wadą jest niesymetria ruchu i gorsza amortyzacja małych kółek.

Koszty

Rower dla mniejszego dziecka to kwota około 500 PLN, dla większego od 1000 PLN w górę, jeżeli kupujemy poza sezonem…

Spacery

Nawet w przypadku braku kondycji warto rozpocząć jakąś aktywność fizyczną. Spacerowanie jest do tego idealne, wprowadza bowiem lekkie obciążenie organizmu, które łatwo regulować tempem i długością spaceru. Z czasem można przejść do intensywnego marszu a potem do marszobiegów. To najlepsza droga do biegania gdy brak nam kondycji!

Własne pomysły i sugestie dzieci…

Pamiętajcie, że przedstawiliśmy tylko kilka przykładów.

Pomyślcie o waszych aktywnościach fizycznych w dzieciństwie, o fascynacjach waszego dziecka i o możliwościach, które otwierają się przed Wami w waszej okolicy (park do biegania?, a może ośrodek sportowy w pobliżu?)

Warto nadmienić, że obecnie istnieją możliwości o których w moim dzieciństwie nawet mi się nie śniło W dzisiejszych czasach można nawet zapisać dziecko do szkoły jazdy motocyklem, pod okiem wybitnych sportowców: Mamo, tato! Chcę jeździć motocyklem! | Motocyklowe przedszkole | Świat Motocykli (swiatmotocykli.pl)

Sport tak jak inne aktywności człowieka podlega modom… chyba zresztą nie słusznie. Sport powinien bowiem pomagać utrzymać zdrowie, kondycję i uczyć szlachetnej rywalizacji i kształtować charakter… Ale co jest złego w tym, że dziecko chce akurat uprawiać modny sport? Chyba nic…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę