Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne dziecka są ważne.
Warto być kowalem swojego losu.

Postanowienia noworoczne dzieci

Dorośli często opracowują na przełomie roku listę postanowień noworocznych – wszystkie te sprawy które chcemy lub musimy zmienić w nadchodzącym roku. Czasami postanowienia te są trwałe, często jednak wiele z nich nie przetrwa próby czasu.

A jak to jest z dziećmi? Czy warto dopingować je w ustalaniu i wytrwaniu w realizacji postanowień noworocznych? Jak to zdobić mądrze i efektywnie?

Cele istotne dla dziecka

Wydawać się to może trywialne, ale cele muszą być postanowieniami własnymi. Nie mogą one być tylko narzucone przez kogoś innego – np. dziecku przez dorosłego. Cele narzucone nie korzystają z wsparcia silnej motywacji własnej, która szczególnie na początku, przed rozwinięciem nawyku jest główną siłą dla realizacji postanowień.

Nie znaczy to oczywiście, że dorosły nie może mieć wpływu na tworzenie i wypełnianie przez dziecko swoich celów noworocznych. Musi to być jednak rola służebna, wspierająca a nie narzucająca…

Przykładowo, jeżeli chcemy, żeby dziecko dla zdrowia więcej się ruszało, uprawiało hobbistycznie jakiś sport lub schudło nieco, warto dać w prezencie (na gwiazdkę, na nowy rok, albo bez okazji…) jakiś sprzęt sportowy. Pamiętajmy, że nigdy nie wiemy czy dziecku spodoba się dana aktywność, czy nie i to ryzyko warto podjąć.

Podprowadźmy dziecko, zaproponujemy wspólny „brainstorming” w celu ustalenia postanowień noworocznych, ale pozwólmy dziecku zdecydować które wybiera do realizacji.

Przykład własny z życia.

Kiedyś dzieci dostały pod choinkę paletki i piłeczki do tenisa stołowego. Po odpakowaniu prezentu, nie zaobserwowaliśmy entuzjazmu – delikatnie mówiąc. Natomiast jak zaczęliśmy wspólne zabawy w odbijanie piłeczki, następne dni upłynęły na wielogodzinnych grach – na zainscenizowanym stole i w innych nietypowych konfiguracjach (podbijanie piłeczki itp.). Warto zastosować bodźce stymulujące – pokazałem w Internecie filmiki najlepszych tenisistów stołowych, a także różne triki – niektóre bardzo zabawne (jak granie w tenisa stołowego płetwami do pływania). Dzieciaki nie tylko się śmiały ale też ich motywacja wzrosła…

Trwałość postanowień noworocznych

Dla każdego, kto kiedykolwiek miał postanowienia noworoczne, jest jasne, że wytrwanie w ich realizacji jest sprawą niełatwą. Które z celów przetrwały dłużej a które spaliły na panewce szybko i dlaczego?

  • warto, żeby nasze postanowienia były spójne z naszymi ogólnymi przekonaniami
  • przemyślmy co zyskamy realizując cele
  • poczujmy co stracimy nie realizując wyznaczonych postanowień
  • poprośmy innych w motywowaniu – pozytywnym
  • jeden dzień ominięcia postanowienia to nie tragedia, ale 2 dni nie powinny się przytrafić…
  • nie stresujmy się – robimy to dla swojego dobra, a nie przeciw sobie!

Przykład rodzica

Przykład rodzica jest bardzo silnym bodźcem wspierającym, szczególnie w młodszych latach. Zapraszam także do zerknięcia do artykułu: Jak wzmocnić ciekawość dziecka? – Przyszłość dziecka jest w rękach rodzica (pomocnikrodzica.pl)

Dzieci nie robią tego co im się każe, tylko robią to co my, dorośli robimy…

Wspólny wysiłek

Wspólne cele i wspólny trud w ich osiąganiu może niekiedy być równie stymulujące jak przykład rodziców. Dlaczego niektórzy umawiają się na bieganie czy siłownie wspólnie? Dlaczego niektórym łatwiej wytrwać, jeżeli powiedzą o swoich postanowieniach innym?

Chcemy być spójni w naszych deklaracjach i dzianiach, a świadomość że ktoś inny poza nami zna nasze postanowienia jest dla wielu osób motywujące – nie chcemy „stracić twarzy” przed innymi.

Przykładowo, jeżeli oszczędzamy na wakacje, warto, żeby każdy w rodzinie, na swój sposób i zgodnie ze swoimi możliwościami, wspierał osiągnięcie wspólnie ustanowionego celu. Można powiedzieć dzieciom, że żaden wkład nie jest nieistotny. Nawet dziecko, które dołoży bardzo małą sumę ze swoich oszczędności, tygodniówki czy prezentów ma swój ważny udział w projekcie. Oczywiście udział ten musi być proporcjonalny do możliwości i nie może on zrujnować budżetu dziecka, ale ma on być symbolicznym wysiłkiem we wspólny cel. Uczymy bowiem bardziej dziecko prawdziwego życia, niż wyjeżdżamy na wakacje korzystając z budżetu dziecka! Nie chodzi oczywiście o wykorzystanie dziecka, tylko o wspólne działanie i ukazanie ceny, i roli wysiłku w osiąganiu celów długoterminowych.

Przykłady postanowień noworocznych

Nauka języka

Nauka języka obcego jest procesem długotrwałym. Warto zaplanować go w dłuższym okresie i zdecydowanie jako praca systematyczna, a nie dorywcza… Nauka języka obcego jest doskonałym postanowieniem noworocznym, ale warto zastosować tricki aby była celem realizowanym przez cały rok. Wszyscy wiemy, że motywacja przychodzi i odchodzi, więc warto zastosować niewielkie porcje wiedzy w określonych godzinach, ale systematycznie… Kwadrans, czy nawet 5 minut nauki dziennie przez wszystkie dni roku da lepszy rezultat niż 3 godziny ale raz w miesiącu…

Warto zastosować także takie metody, które dana osoba lubi, np oglądanie filmów w języku obcym. Kilka pomysłów na naukę języków obcych przedstawiamy w artykule: Jak uczyć dziecko języków obcych? – (pomocnikrodzica.pl)

Oszczędzanie

Każdy z nas ma swoje cele, które wymagają odpowiednich funduszy. Tak samo jest z dziećmi. Może marzą o jakiejś zabawce, modnym ubraniu lub nowym komputerze… Można zachęcić do oszczędzania poprzez wskazanie przedmiotu, który można kupić po określonym czasie oszczędzania. Dla opornych, można zaproponować, że jak dziecko zaoszczędzi, np. połowę, czy 90 % potrzebnej kwoty, to resztę dołoży rodzic. Taka strategia często działa…

Aktywność fizyczna

Zachęcić do aktywności fizycznej można na kilka sposobów:

  • wspólne ćwiczenie
  • pokazanie sportowców na najwyższym poziomie
  • gadgety sportowe – monitory aktywności
  • nowoczesne ubrania sportowe
  • pokazanie pozytywów danej aktywności

Będę więcej czytał książek

To autentyczna propozycja dziecka w odpowiedzi na pytanie o postanowienia noworoczne. Nie spodziewałem się tego, ale to przecież nie moje postanowienie tylko dziecka…

Przede wszystkim życzę wytrwałości i radości w wypełnianiu postanowień noworocznych!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę