Czy warto i czy się opłaca uczyć języków obcych?

Trudne wybory edukacyjne czyli o priorytetach

Podczas wyborów edukacyjnych dla dzieci, rodzice stają często przed decyzją jakie koszty i czas warto poświęcić na daną aktywność. Czy posłać dziecko do prywatnej, płatnej szkoły, czy lepiej do publicznej, darmowej i zaoszczędzić fundusze na przyszłość dziecka? Jaką kwotę opłaca się wydać na lekcje języka obcego? Czy warto spędzić czas i energię na naukę języka czy zajęcia sportowe?

W tym artykule zajmiemy się analizą czy warto i czy się opłaca uczyć języków obcych?

Pod koniec artykułu znajdziecie nawet odpowiedz o ile więcej możemy zarobić znając dodatkowy język obcy?

Dziś nietypowo. Najpierw konkretna odpowiedz na tytułowe pytanie, a potem, dla dociekliwych, uzasadnienie.

Tak. Warto i opłaca się uczyć języków obcych.

A poniżej, cały artykuł z uzasadnieniem…

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Języki obce są przydatne w wielu sytuacjach życiowych. Przedstawimy tu tylko kilka z nich, w których szczególnie widać, że naprawdę warto uczyć się języków obcych z praktycznych powodów.

Podróże po świecie a języki obce

Znajomość obcych języków ułatwia podróżowanie. To oczywiste. Łatwiej będzie nam zarówno kupić bilet na pociąg w obcym kraju jak i zamówić posiłek w restauracji. Czytanie przewodników, drogowskazów, nawet stron internetowych w danym języku daje nam olbrzymią przewagę. A miejscowi mieszkańcy bardzo często są bardziej życzliwi i uśmiechnięci jak widzą obcokrajowca próbującego mówić ich językiem. Sprawdzone wielokrotnie. A im język bardziej egzotyczny tym wzbudzamy większą sympatię miejscowych…

Ogłoszenie o najmie mieszkania w języku francuskim.
Ogłoszenie o najmie mieszkania – bez znajomości języka ciężko będzie zrozumieć treść…

Powyższe zdjęcie obrazuje autentyczne ogłoszenie o najmie mieszkania. Dla fanów podejścia „po co mi znajomość języka, mogę przetłumaczyć w google translator” niedbałe pismo ręczne może być problemem gdyż w nieznanym wyrazie trudno czasami odczytać, jaką literę miał piszący na myśli…

Poznawanie ludzi

W normalnych spotkaniach podczas podróży znajomość języka jest nie do przecenienia. Miejscowi ludzie pokażą nam kraj taki jaki on jest, a nie taki jaki jest na folderach turystycznych czy w kurortach dla bogatych turystów. Dla dzieci jest to bardzo ważne także edukacyjnie. Poznanie osoby z danego kraju powoduje lepsze zapamiętywanie wielu faktów związanych z tym krajem.

Pamiętam przeczytany wiele lat temu artykuł o dziewczynce, która podróżowała jachtem po świecie przez kilka lat z ojcem. Po powrocie na stałe na ląd, do normalnej szkoły, na lekcjach geografii kiedy omawiano poszczególne kraje mówiła: byłam w tym kraju, tam jest tak i tak…

Nawet najlepsza edukacja nie zastąpi samodzielnego doświadczenia. A czasem nawet samodzielne doświadczenie zastąpi tradycyjną, formalną edukacje…

Poznawanie innych kultur

Powinienem chyba napisać najpierw, że kulturalny, wykształcony człowiek zna wiele odnośników kulturowych pochodzących z innych języków. Takie zwroty jak: fr. à propos, à la carte, czy łac. incognito, warto przyswoić do czasu dorosłości.

Ponadto wiele słów w języku polskim pochodzi z innych języków. Poniżej kilka przykładów zapożyczeń z obcych języków:

  • komputer – z angielskiego
  • algebra – z arabskiego
  • abażur – z francuskiego
  • atłas – z tureckiego
  • embargo – z hiszpańskiego
  • kalafior – z włoskiego
  • ułan – z mongolskiego

Zrozumienie sztuki, poezji i prozy jest o wiele głębsze jeżeli znamy dany język. Niektórych gier słownych nie da się wręcz dobrze przetłumaczyć na obcy język. Przekonać się można już czytając Kubusia Puchatka, w skądinąd znakomitym tłumaczeniu na Polski… Warto kupić wersję dwujęzyczną tej książki, angielsko – polską.

W różnych krajach podejście do języka, pisowni, kaligrafii jest różnie postrzegane. To także element zrozumienia danego kraju, jago kultury i ludzi. Zrozumienie różnic i podobieństw szalenie ułatwia komunikację …

Chińczyk kaligrafujący wodą na chodniku.
W niektórych krajach kaligrafia jest wciąż bardzo ceniona w społeczeństwie.

Wiedza specjalistyczna

We współczesnym świecie prowadzonych jest wiele badań i dostępne jest mnóstwo publikacji naukowych. Jeżeli jesteśmy specjalistami w jakiejś dziedzinie to bez czytania dostępnej literatury w obcych językach – szczególnie po angielsku, bardzo szybko zostaniemy w tyle…

Trzeba zaznaczyć, że angielski jest współczesnym „esperanto”, czy jak kto woli lingua franca i pozwala się komunikować nawet w wielu nieanglojęzycznych zakątkach globu…

Napis w języku chińskim i angielskim.
Język angielski jest bardzo uniwersalny.

Czy opłaca się uczyć języka obcego?

A teraz o pieniądzach, czyli czyli czy opłaca się uczyć drugiego języka obcego. Piszemy o drugim języku obcym, gdyż język angielski jest pewnym standardem i badania statystyczne pokazują, że nie powoduje dużej różnicy w zarobkach. Być może osoba bez znajomości angielskiego nie dostanie po prostu danej pracy, więc trudno o porównanie… Nie znam szczegółów tych badań.

Warto zwrócić uwagę, że wśród osób deklarujących najwyższe zarobki, do braku umiejętności porozumiewania się w jakimkolwiek języku obcym przyznaje się jedynie 6,7%, a w grupie pracowników o najniższych dochodach, wskaźnik ten rośnie do 62,7%. Korelacja pomiędzy znajomością języka a zarobkami jest więc wyraźnie widoczna.

Jak znajomość języków obcych przekłada się na zarobki? (profi-lingua.pl)

A zatem ile pieniędzy opłaca się wydać na naukę, aby inwestycja się zwróciła? Wiemy, że osoba znająca więcej języków obcych będzie zarabiała więcej pieniędzy. Ale o ile? I jaką kwotę można zyskać przez całe aktywne życie zawodowe?

Ile warto wydać na naukę języka obcego?

Ile „kosztuje” jedno słowo w języku obcym?

Dla łatwości obliczeń przyjmijmy dość konserwatywne, ale uproszczone założenia. W rzeczywistości zysk z nauki będzie jeszcze większy (założyłem staż pracy zawodowej, podczas całego życia – 30 lat, podczas gdy średnia w Polsce wynosiła w 2019 roku ok 33 lata).

Oczywiście znajomość języka to nie tylko znajomość słówek, ale słownictwo jest z pewnością podstawą komunikacji – lepiej używać słowa jak Piętaszek z Robinsona Crusoe, niż znać zasady gramatyczne ale nie znać żadnego słówka…

Założenia:

  • pracownik ze znajomością francuskiego zarabia 1500 PLN więcej miesięcznie
  • pracujemy w życiu około 30 lat
  • trzeba znać minimalnie około 3000 słówek (aby zrozumieć około 94 % treści)

A zatem z prostych obliczeń wynika, że dzięki znajomości 3 języka (drugiego obcego) zarobimy podczas całego życia zawodowego dodatkowo ponad:

1500 x 12 x 30 = 540 000 PLN

Ile zatem jest warte jedno nauczone słówko z języka obcego?

540 000 / 3000 = 180 pln

Czy warto zatem uczyć się drugiego języka obcego? Tak warto. Dzięki niemu zarobimy więcej o ponad pół miliona złotych.

Powyższe obliczenie, choć przybliżone, pokazuje także wagę nauki. Dzieci często nie widzą bezpośrednich, szybkich efektów uczenia się. Czasami wolą wykonać jakieś drobne prace za kilka złotych. Wiąże się to oczywiście z natychmiastową gratyfikacją. Dziecko, które otrzyma kilka złotych za prostą prace jest często zadowolone, pomimo, że w dłuższym dystansie nie jest to opłacalne. „Lepszy wróbel w ręku niż gołąb na dachu.” Jednak w dłuższym dystansie nauka jest bardziej opłacalna. Efekty powyższych wyliczeń mogą działać motywacyjnie na dzieci. I o to chodzi!

Kilka uwag na zakończenie

Na zakończenie jeszcze jedna, ważna uwaga. Opłaca się uczyć języków tylko wtedy, gdy osiągamy co najmniej komunikatywny stopień biegłości. Podczas procesów rekrutacyjnych nie wzbudzimy raczej podziwu deklarując znajomość języka obcego na poziomie A1 czy A2. Niektóre firmy wręcz sugerują, żeby nie ujmować w kwestionariuszach takich poziomów kompetencji językowych. Tak naprawdę od poziomu B2 większość pracodawców potraktuje nas jako znających język obcy. Pamiętać należy, że kolejne poziomy językowe są coraz szersze, to znaczy zawierają coraz więcej wiedzy. Innymi słowy: pomiędzy początkującym A2 a zaawansowanym A2 jest dużo, dużo mniejsza różnica niż pomiędzy początkowym C1 a zaawansowanym C1…

Czas nauki jest ważny, ale nie kluczowy. Znam osoby, które uczą się kilka lat języka obcego i nie osiągnęły żadnego poziomu komunikatywności, a znam także dwudziestoparoletniego chłopaka, który zna dobrze 6 języków obcych – włącznie z chińskim. Nota bene pytany ile języków zna dobrze odpowiedział pytaniem:

„A co to znaczy znać język? Na tyle, żeby opowiadać żarty w danym języku to znam sześć języków… „

I to jest chyba właściwa definicja opanowania języka na dobrym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę