Jak nauczyć dziecko umiaru?

Tłumaczyć

Dzieci mają z natury mniejszą wiedzę niż dorośli. Mają zarazem bardzo chłonne umysły i są niesamowicie ciekawe świata. Warto wykorzystać tą ciekawość i tłumaczyć dzieciom dlaczego powinny zachowywać się w określony sposób. W wielu przypadkach dzieci zrozumieją. Warto zatem tłumaczyć dlaczego umiar jest niezbędnym elementem szczęśliwego, spełnionego życia.

Dawać przykład

Jak już wielokrotnie podkreślałem, dzieci nie uczą się jedynie poprzez słuchanie rad i zaleceń, lecz głównie poprzez obserwację i przykład osób którym ufają i które szanują. Jeżeli rodzice będą dawać przykład nieumiarkowania w jedzeniu i piciu, oglądaniu telewizji czy w innych sferach życia, trudno będzie skłonić dziecko do umiaru.

Warto dodać, że umiar rodzica spowodowany troską o danie dobrego przykładu dziecku jest także pozytywny dla samego rodzica…

Przywoływać przykłady z życia dziecka

Każdy z nas kiedyś przesadził z ilością. Jeden zjadł za dużo czekolady na raz, inny napił się za dużo wody, jeszcze inny biegał za dużo jednego dnia. Po każdym z tych wydarzeń odczuwamy negatywne skutki. Mogą to być mdłości z przejedzenia, a mogą być ciężkie zakwasy po nadmiernym treningu. Warto zwracać uwagę dziecku na takie doświadczenia, aby same zrozumiało, że dla niego nadmiar nie jest wcale dobry, czy wręcz atrakcyjny.

Nic nie działa na nas tak intensywnie niż własne doświadczenia i przeżycia. Czasami pamiętamy je jeszcze przez wiele lat i potrafią one nas bardzo silnie kształtować. Także, a może przede wszystkim podświadomie.

Warto uczyć się na błędach (skoro już zostały popełnione), choć chciałoby się uczyć na cudzych…

Nie ulegać zachciankom dziecka

Czasami dziecko ma jakaś potrzebę. Może to być kupno jakiejś zabawki albo ochota na wyjście na boisko aby zagrać w piłkę z rodzicami. To bardzo dobrze, że dziecko ma swoje zainteresowania i potrzeby, ale… nie warto ulegać im zawsze i bezkrytycznie. Co mam na myśli? Jeżeli dziecko za każdym razem gdy tylko zapragnie jakiejś zabawki, natychmiast tę zabawkę dostanie to nie nauczy się cierpliwości i właściwego podejścia do rzeczy materialnych. Będzie myślało, że rzeczy bierze się za sklepu tylko dlatego, że się je chce mieć. Nie zrozumie związku przyczynowo skutkowego między pracą i pieniędzmi i pieniędzmi a zakupami.

Pokazywać piękno świata

Świat jest piękny. Obcując z naturą nieraz jesteśmy urzeczeni, zachwyceni jej harmonią, urodą i rozmachem. Warto budować w dziecku odpowiednie spojrzenie na piękno świata. Wtedy też dziecko ma zdrowe podejście do rzeczy materialnych i do pieniędzy. Łatwiej jest się pohamować z nową zachcianka, gdy mamy zdrowe odniesienie do innych wspaniałych zjawisk w naturze

Najpiękniejsze rzeczy są za darmo…

Kwiaty - piękno przyrody zachęca do umiaru.
Natura jest wzorem piękna.

Jak budzić ciekawość dziecka przeczytać możecie we wpisie pod adresem: Edytuj wpis „Jak wzmocnić ciekawość dziecka?” ‹ Przyszłość dziecka jest w rękach rodzica — WordPress (pomocnikrodzica.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę