Czy warto uczyć dziecko programowania?

Nauka programowania dla dzieci

Czy warto uczyć programowania dzieci już od szkoły podstawowej? Oczywiście, że tak! Programowanie to nie tylko zajęcie zawodowe dla informatyków. To także doskonała szkoła logicznego myślenia, rozwiązywania problemów czy pisania procedur. Co ważne istnieją obecnie języki programowania, które mogą być nauczane już w bardzo młodym wieku! I, co najważniejsze, potrafią dawać dziecku frajdę!

Wobec ogromnego postępu i obecności narzędzi cyfrowych w każdym niemal aspekcie naszego życia, dla przyszłych pokoleń umiejętność programowania może być kluczowa. Nawet jeżeli dziecko w przyszłości nie będzie tworzyć programów, a jedynie z nich korzystać lub zlecać ich pisanie, to zrozumienie jak programy są tworzone dawać będzie olbrzymią przewagę na rynku pracy czy w biznesie.

Scratch jako pierwszy język programowania dla dzieci

Dziecko programujące w Scratchu.
Dziecko może się uczyć programowania już w wieku kilku lat. fot. Robo Wunderkind

Co to jest Scratch?

Scratch jest graficznym językiem programowania, stworzony z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku powyżej 8 lat, aby pomóc im rozwijać kreatywne myślenie, kluczową umiejętność niezbędną w XXI wieku.

Jeżeli nie jesteś umysłem ścisłym, nigdy nie programowałeś i na samą myśl przechodzą Cię ciarki ze strachu, nic bardziej mylnego. W Scratchu może nauczyć się programować każdy! Szybko i przyjemnie! Poznanie pierwszych funkcjonalności zajmuje kilka minut i już w ciągu pierwszego dnia można zacząć tworzyć proste, działające (!) programiki! I w dodatku jest dostępny bez opłat…

Choć podawaną barierą wiekową jest 8 lat, to właściwie barierą jest umiejętność czytania, więc jeżeli Twoje dziecko już umie nieco czytać to śmiało może próbować swych sił w Scratchu. Moje dzieci zaczęły właśnie w wieku około 8 lat. Mówiąc wprost, nie znam żadnego innego sposobu wejścia w świat programowania w tak łatwy i intuicyjny sposób. Bardzo polecam! Myślę, że najlepszą rekomendacją jest osoba twórcy Scratcha – Mitchel Resnick, który był pomysłodawcą zabawek Lego Mindstorms. Do zabawy Lego żadnego dziecka nie trzeba namawiać!

Z moich doświadczeń wynika, że dzieci traktują programowanie w Scratchu jako zabawę i same proszą czy mogą poprogramować. Nie zdają sobie sprawy jak wiele ważnych umiejętności z zakresu rozwiązywania problemów, algorytmów i logicznego myślenia rozwiązują! Nie wiedzą nawet co to jest algorytm! I dobrze! Nie ma nic gorszego niż wprowadzanie za wcześnie niepotrzebnie trudnej terminologii, która w danym momencie nie jest do niczego potrzebna.

Na czym polega programowanie w Scratchu?

Od praktycznej strony, programowanie w Schratchu polega na przesuwaniu z lewej na prawą stronę ekranu gotowych elementów, które reprezentują jakieś działanie, polecenie, dla bohatera naszego programu lub po prostu punktu (np. idź prosto 10 kroków, albo: skręć w prawo itp.).

Scratch jest obecnie dostępny na platformie prowadzonej przez Massachusetts Institute of Technology — jednej z najlepszych politechnik na świecie, pod adresem:

https://scratch.mit.edu/

Inne języki programowania polecane dla dzieci

Dzieci używające virtual reality.
Nowe technologie będą coraz bardziej popularne w świecie. fot. stem t4 tl

Poza Scratchem oczywiście dzieci mogą uczyć się innych języków programowania. Na rynku dostępne są także kursy (w tym darmowe) z zakresu C++, Java, Python, Unity 3D, aplikacji webowych, aplikacji mobilnych i wielu innych. Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli dziecko rozpocznie od czegoś prostszego, jak np. Scratch, to będzie mu łatwiej uczyć się tych bardziej zaawansowanych języków programowania. Ponadto Scratch jest darmowy, co pozwala sprawdzić każdemu dziecku, czy jest nim zainteresowane, bez naruszania domowego budżetu. Do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę