Jak mądrze podróżować z dziećmi

Uśmiechnięte figurki rozmawiają ze sobą.
Gdzie dziś pojedziemy?

Co zrobić, żeby dziecko nauczyło się podróżować mądrze ?

W jaki sposób podróżować z dzieckiem? Co zrobić, aby wyjazd był nie tylko przyjemny ale i rozwijający dla dziecka?

Nie wszędzie świat jest taki, jak w naszym otoczeniu. To wielka szansa na poszerzenie horyzontów, ale także zagrożenie związane z powierzchownym traktowaniem nowości. Ocenianie innych, czasem bardzo odległych kultur i zachowań nie powinno mieć miejsca, zanim ich nie zrozumiemy. Nie oznacza to, że powinnyśmy bezrefleksyjnie akceptować wszystkie, nawet najdziwniejsze zachowania i zwyczaje. Pamiętajmy jednak, gdzie jesteśmy gośćmi i do czego nas to zobowiązuje…

Dziecko silnie naśladuje rodziców i jeżeli widzi zainteresowanie rodziców i ich ciekawość nowym miejscem, to samo będzie bardziej zainteresowane poznawaniem nowych kultur i ludzi.

Dzieci lubią wycieczki
Miś Podróżnik

Podróże kształcą – mądrych ludzi.

Jak być mądrym podróżnikiem z dzieckiem?

Wyjazdy wakacyjne są dla nas okazją do wypoczynku, relaksu. Ale są one także okazją do zdobywania nowej wiedzy i doświadczenia. Często aspekt edukacyjny kojarzony jest jedynie z wizytą w muzeum z okazji wyjazdu. To duże uproszczenie.

Osobiście nie lubię wyjazdów przeładowanych atrakcjami, kiedy każda minuta jest zaplanowana i z wyjazdu się wraca bardziej zmęczonym niż się jechało.

Szczególnie podczas wyjazdów z dziećmi, zwiedzanie wszystkich możliwych muzeów, punktów widokowych i atrakcji turystycznych może nie być rozwiązaniem wspierającym edukację, zainteresowanie światem i umiłowanie podróży wśród najmłodszych…

Dziecko powinno mieć wpływ i zostać wysłuchane podczas planowania wspólnych podróży.

Myślę, że najważniejsze jest przygotowanie do podróży, zrozumienie kontekstu i zaciekawienie miejscem i ludźmi. Dzieci zapamiętują bardzo długo szczegóły wyjazdu, miejsca, nawet nazwy krajów tranzytowych.

Dobrą praktyką jest kupić dziecku dużą mapę na ścianę w pokoju. Dzięki temu rozwija się nie tylko znajomość geografii, ale także wyobraźnia przestrzenna, wyczucie skali i odległości. To co na mapie wydaje się małym dystansem, może czasami zająć cały dzień podróży samochodem…

Podróże to ocean możliwości.
Podróże to ocean możliwości.

Przygotowanie do podróży z dzieckiem

Przygotowanie do podróży, oprócz oczywistych spraw niezależnych od kierunku wyjazdu (pieniądze, dokumenty, ubrania…), powinno obejmować krótki research miejsca, do którego jedziemy. Obecnie nawet krótka wizyta w Wikipedii i kilku stronach podróżniczych pozwala zapoznać się z podstawowymi faktami dotyczącymi historii, kultury i atrakcji danego miejsca. Warto zwrócić uwagę na elementy łączące z Polską i zainteresowaniami dzieci. Jeżeli dziecko lubi dinozaury, może w mieście docelowym jest muzeum dinozaurów. Może dziecko lubi frytki, a jedziemy do kraju z dużymi tradycjami w ich produkcji i serwowaniu (np. Belgia). Jeśli w danym mieście jest pomnik znanego Polaka, to można zaprezentować go dzieciom, itd. …

Podczas spokojnych wędrówek po zwiedzanym mieście można zatrzymać się przy ciekawszych punktach i opowiedzieć dzieciom jakąś ciekawostkę. Jeszcze bardziej inspirujące może być pokazanie dzieciom jak ich wiedza potrafi pomoc w odczytywaniu symboliki miejsca.

Kiedyś zatrzymaliśmy się przed frontem starego kościoła w Antwerpii, gdzie na płaskorzeźbach przedstawione były różne postacie. Zapytaliśmy dzieci o to, kogo przedstawiają poszczególne postacie  i po jakich cechach można się tego domyślić. Dla dzieci mniejszych prosta symbolika skrzydeł przy postaci jest znakiem, że dana postać to anioł. Dla dziecka starszego postać z kluczami w dłoniach to Św. Piotr. Takie rozmowy które nawiązują do wiedzy wyniesionej  ze szkoły czy rozmów  w domu, połączona z elementami wycieczki, powoduje utrwalenie wiedzy, powstanie nowych połączeń pomiędzy jej elementami, zwiększa zapamiętywanie oraz pobudza ciekawość dziecka i wzmacnia jego samoocenę. Polecam!

Oczywistym jest, że w zależności od zainteresowań rodziców (profesjonalnych i hobbystycznych) będziemy zwracać uwagę na różne elementy. Nie krępujmy się opowiadać dzieciom nawet o rzeczach, które wydają się nam skomplikowane. Czasami wycinek wiedzy zainteresuje dziecko i stworzy nowy przyczółek dla następnej porcji informacji w przyszłości.

Tradycyjna architektura azjatycka.
Świat jest bardzo różnorodny i inspirujący.

Gdzie jeździć z dziećmi?

W tej sekcji będziemy dodawać linki do konkretnych destynacji. Oczywiście w zależności od wieku dziecka i zainteresowań trzeba z nich wybrać samodzielnie najciekawsze… Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi propozycjami miejsc na wakacyjne (i nie tylko ) wyjazdy…

Apteczka na podróż z dzieckiem – wpis już wkrótce…

Ciekawe linki o podróżach nie tylko z dziećmi:

Dla dociekliwych i przedsiębiorczych polecam ciekawy artykuł o podróżach na stronie serwisu Strefa Inwestorów:

Podróże rozwijają, kształcą i są jednym z najlepszych rodzajów inwestycji w siebie (strefainwestorow.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę